Strażak to jedna z profesji, która w polskim społeczeństwie cieszy się największym zaufaniem i sympatią. Związane jest to z powagą wykonywanych przez strażaków zadań oraz niepolitycznym charakterem tego zawodu.  Sporo osób ubiega się o pracę w charakterze strażaka, dlatego jeśli i ty chcesz dołączyć do grona ratowników Państwowej Straży Pożarnej, to powinieneś przeczytać te kilka prostych wskazówek, jakie przygotowaliśmy w tym właśnie poradniku.

Stanowisko strażaka w Straży Pożarnej wymaga od kandydata pewnych umiejętności, ale nie tylko. Dużą rolę w procesie rekrutacji odgrywa także podejście kandydata do pisanych przez niego pism rekrutacyjnych (podania do Komendanta wraz z życiorysem).

Z tego właśnie względu powinieneś poświęcić dużą uwagę na to, jak piszesz swoje podanie o pracę, w szczególności jeśli podczas konkretnej rekrutacji spodziewasz się mnóstwa konkurentów w boju o posadę strażaka. W sytuacji „oblężenia” kandydatów do pracy w Straży Pożarnej, komendant z pewnością zwróci szczególną uwagę na to, jak kandydaci przygotowują swoje podania o przyjęcie do pracy. Powinny one być napisane z namysłem, bez pośpiechu, by wyglądały jak najlepiej oraz by przykuwały uwagę.

W swoim liście motywacyjnym postaraj się napisać coś więcej aniżeli proste zwroty, wyrażające twoją nadzieję na przyjęcie do służby. Warto także pamiętać, że przy tego typu pracy będziemy narażeni na niebezpieczeństwo, a przede wszystkim, będziemy odpowiedzialni za czyjeś życie, dlatego warto dodawać w liście motywacyjnym, że jesteśmy tego świadomi i uważamy, że idealnie spełnimy się w roli młodego strażaka.

Jak dobrze napisać podanie o przyjęcie do pracy w charakterze Strażaka?

Chcąc napisać jak najlepiej swoje podanie i osiągnąć sukces podczas rekrutacji w zawodzie Strażaka, warto pamiętać o kilku podstawowych rzeczach, które z pewnością pomogą nam odnieść sukces w pozyskaniu pracy:

  1. Po pierwsze, koniecznie napisz, że aplikujesz w związku z ogłoszonym naborem na to stanowisko np. że dowiedziałeś się o tym ze strony internetowej komendy.
  2. Kolejną ważną rzeczą jest opisanie swoich sukcesów edukacyjnych. Każdy pracodawca, zwraca na to szczególna uwagę. Jeśli ukończyłeś odpowiednią szkołę, to koniecznie napisz o tym w swoim liście motywacyjnym.
  3. Jeśli posiadasz wysoką sprawność fizyczną no i oczywiście twój stan zdrowia jest wręcz doskonały, koniecznie o tym wspomnij, gdyż są to podstawowe charakterystyki strażaka.
  4. W podaniu o przyjęcie do pracy wspomnij również o swoich cechach charakteru. Jeśli wyróżniasz się odwagą, pewnością siebie, dokładnością oraz punktualnością, to napisz o tym. Z pewnością zostanie to docenione przez komendanta.
  5. Dodatkowym plusem jest również praca w Ochotniczej Straży Pożarnej. Dlatego jeśli jesteś lub byłeś jej członkiem, nie bój się o tym napisać. Doświadczenie tam zdobyte z pewnością mocno zapunktuje.
  6. Aby dostać posadę Strażaka musisz oczywiście spełniać podstawowe kryteria, by móc pełnić tę odpowiedzialną rolę. Nadmień więc w swoim podaniu o pracę, że posiadasz obywatelstwo polskie, nigdy nie byłeś karany i możesz w pełni korzystać z praw publicznych odznaczając się równocześnie nieposzlakowaną opinią.
  7. Często także są poszukiwani kandydaci, którzy posiadają prawo jazdy, dlatego jeśli takowe posiadasz, napisz o tym.
  8. Swój list motywacyjny zakończ nadzieją na zaprezentowanie swojej osoby na rozmowie kwalifikacyjnej.

Opublikowany przez Mariusz Bachrynowski

Mariusz Bachrynowski od lat zajmuje się rekrutacją dla firm z obszaru IT i nowych technologii. Absolwent socjologii na Wydziale Humanistycznym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym dzieli się na łamach serwisu pupstrzelin.pl