Wiele osób aplikujących na państwowe posady (w szczególności z sektora publicznego)  ma problemy z napisaniem odpowiedniego podania o pracę (w tym też i życiorysu). Często powodem nieodpowiednich podań o pracę jest to, że zostały one napisane „na szybko” i bez zastanowienia. Takie podejście do kwestii rekrutacyjnych stanowi poważny błąd. Dlatego by dostać pracę, o którą się ubiegasz, wystarczy spędzić nad swoimi pismami aplikacyjnymi nieco więcej czasu i zastanowić się nad tym, co w nich napisać.

Praca w Policji każdemu z nas zapewne kojarzy się z niebezpieczeństwem, jakie ze sobą niesie, dlatego warto w swoim podaniu do komendanta Policji napisać o tym, że jest się osobą dojrzałą, świadomą ryzyka, jakiego się podejmuje, gdy już zostaniesz przyjęty na służbę w Policji.

Kandydaci, którzy chcą zostać przyjęci na służbę, muszą być świadomi tego, że osób chcących otrzymać to stanowisko jest naprawdę wiele (praca w Policji kusi kandydatów licznymi przywilejami, m.in. szybką emeryturą). Jeśli chcesz liczyć się w wyścigu o posadę w Policji, to pamiętaj, aby swoje podanie o przyjęcie na służbę napisać profesjonalnie, tak aby już na samym początku wyróżniało cię z tłumu pozostałych chętnych do pracy.

Dzisiaj praktycznie każdy pracodawca zwraca uwagę na nadesłane pisma aplikacyjne. Służby mundurowe nie są tutaj wyjątkiem. Warto więc uwzględnić w naszym podaniu kilka bardzo ważnych kwestii, które na pewno nie zaszkodzą twojej kandydaturze. Oto kilka prostych wskazówek, do których zalecamy ci się zastosować podczas pisania swojego podania do Policji:

Jak napisać dobre podanie do Policji?

 1. Najważniejsze to by zgłosić swoją kandydaturę na wolne stanowisko w odpowiedzi na rekrutację ogłoszoną przez Komendanta Policji. Warto informację taką zawrzeć w pierwszym akapicie podania.
 2. W swoim życiorysie do Policji wspomnij o wykształceniu jakie zdobyłeś, gdyż jest to jedna z bardzo istotnych kwestii dla twojej rekrutacji. Kandydaci aplikujący do służb mundurowych w Polsce (nie tylko Policji) otrzymują dodatkowe punkty za posiadanie wykształcenia wyższego.
 3. W liście motywacyjnym postaraj się wymienić swoje najważniejsze atuty, które z pewnością przykują uwagę twojego przyszłego Komendanta. Warto byś napisał o tym, że odznaczasz się: zdrowiem, bardzo wysoką sprawnością fizyczną, odwagą, dokładnością, odpowiedzialnością oraz poszanowaniem porządku publicznego – gdyż cechy te powinny odznaczać prawdziwego policjanta.
 4. Jeśli znasz topografię danego miasta, również nadmień o tym w swoim liście motywacyjnym. Wbrew pozorom wiele osób aplikujących do służby w Policji jest nowe w obcym mieście, co poniekąd świadczy na ich niekorzyść.
 5. Ważnymi cechami, o których powinieneś wspomnieć to, to że posiadasz polskie obywatelstwo, możesz w pełni korzystać z praw publicznych odznaczając się równocześnie nieposzlakowaną opinią oraz najważniejsze, że nie byłeś karany.
 6. Pamiętaj także by w stopce twojego listu motywacyjnego dodać klauzulę, mówiącą o tym, że zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobistych. Wymogi dotyczące danych osobowych obowiązują tak samo w przypadku Komendy Policji, jak i prywatnych przedsiębiorstw.

Rekrutacja na służbę w policji wymaga również pełnego kompletu dokumentów, dlatego nie zapomnij o tych najważniejszych, czyli:

 1. Musisz wypełnić kwestionariusz osobowy.
 2. Potrzebne są także kopie dokumentów, które potwierdzają twoje wykształcenie a także kwalifikacje zawodowe.
 3. Zanim wyślesz swoje podanie do Komendanta, upewnij się jaka forma życiorysu jest przez niego akceptowana – może się zdarzyć tak, że w danej Komendzie wymagana będzie wersja życiorysu wykonane pisemnie.
 4. Aby dostać pracę na tym stanowisku wymagane są również kopie wszystkich posiadanych przez ciebie świadectw pracy.
 5. Koniecznym wymogiem jest również książeczka wojskowa (z potwierdzeniem przeniesienia do rezerwy) oraz dowód osobisty.

Jeśli zastosujesz się do wszystkich wymienionych powyżej wskazówek, to możesz być pewien, że Komendant nie będzie miał żadnych zastrzeżeń co do twojej aplikacji, a prawdopodobnie zapadnie mu ona też w pamięć w jak najbardziej pozytywny sposób.

Published by Mariusz Bachrynowski

Mariusz Bachrynowski od lat zajmuje się rekrutacją dla firm z obszaru IT i nowych technologii. Absolwent socjologii na Wydziale Humanistycznym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym dzieli się na łamach serwisu pupstrzelin.pl