Pracując w firmie przez wiele lat, z czasem domagamy się jakiegoś gestu, który doceniłby nasze wysiłki. Wiele osób marzy o takim geście, jakim jest awans zawodowy. Zwłaszcza, jeśli pracujemy w firmie przez długie lata, koledzy i koleżanki wciąż awansują a my dalej pozostajemy na swoim długoletnim stanowisku. Czy i tobie nie należy się awans? Oczywiście, że tak, dlatego my podpowiemy ci, jak napisać wniosek o awans, tak, aby na efekty nie trzeba było czekać długo. Przeczytaj nasz poniższy artykuł, z którym awans masz jak w banku!

W wielu firmach i przedsiębiorstwach kwestie podwyżek czy awansów względem pracodawcy muszą być podparte pisemnym podaniem ,wnioskiem względem którego pracodawca może się ustosunkować. Wniosek o awans zwany jest także listem intencyjnym w którym pracownik ma prawo wyrazić swoje wszelkie oczekiwania wobec pracodawcy. Jednak pracownik powinien tam umieścić nie tylko swoje oczekiwania względem pracodawcy, ale także odpowiedzi na pytanie dlaczego uważa, iż należy mu się oczekiwany awans.

Oczywiście nasze argumenty muszą być podparte realnymi przesłankami z rzeczywistości, jeśli na przykład kierownik przechodzi na emeryturę a my jako wieloletni zastępcy oczekujemy, że to właśnie my zasiądziemy na fotelu kierownika, to musimy w odpowiedni sposób poinformować o tym naszego szefa we wniosku o awans. Należy to jednak zrobić bardzo delikatnie, tak aby szef nie odebrał tego jako wykorzystanie faktu z niepowodzenia lub życiowej sytuacji kolegi lub koleżanki z pracy. Takie podanie o awans nie należy traktować jako czegoś pewnego iż takowy otrzymamy, ponieważ często zdarza się tak, że nie jesteśmy jedynymi kandydatami na wyższe stanowisko

Jeśli jednak chcesz mieć większe szanse na otrzymanie wymarzonego desygnowania, przeczytaj co powinno się obowiązkowo znaleźć w twoim podaniu i napisz dobry list motywacyjny!

Co powinno się znaleźć we wniosku o awans?

  1. Na początku pamiętajmy że powinniśmy pisać tylko i wyłącznie o takich faktach, które możemy udowodnić, a także unikać wyrażeń emocji, szczególnie tych nacechowanych negatywnie.
  2. Na wstępie nadmieniamy  jaki jest cel napisania naszego podania. Zaczynamy od przedstawienia naszych oczekiwań, dlaczego staramy się o awans. Możemy napisać:  ,,pragnę się rozwijać i szukam nowych wyzwań,, lub ,, jestem osobą ambitną i chętnie podejmuje nowe wyzwania,,. Takie sformułowania przedstawią nas w dobrym świetle.
  3. Warto także wykazać się szeroka wiedzą na temat stanowiska, o jakie się ubiegamy, a także obowiązków jakie się z nim łączą.
  4. W rozwinięciu możemy napisać, z jakich konkretnych przyczyn należy nam się awans. Tutaj także możemy pochwalić się naszymi osiągnięciami w firmie lub zdobytymi wyróżnieniami. Jeśli braliśmy udział w jakiś projektach to także należy taką informacje zamieścić w rozwinięciu. Słowem, im więcej naszych osiągnięć tym szanse na awans stają się większe.
  5. Na zakończenie warto dodać słowa wyrażające pozytywne rozpatrzenie naszej prośby oraz swój odręczny podpis. Możemy także dołączyć kserokopię jakiś ważnych dokumentów potwierdzających nasz wkład w rozwój firmy.

Zastosuj się do naszych wskazówek a twoje podanie o awans z pewnością zostanie pozytywnie rozpatrzone.

Opublikowany przez Mariusz Bachrynowski

Mariusz Bachrynowski od lat zajmuje się rekrutacją dla firm z obszaru IT i nowych technologii. Absolwent socjologii na Wydziale Humanistycznym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym dzieli się na łamach serwisu pupstrzelin.pl