Dziś znacznie bardziej zyskało i wciąż zyskuje na znaczeniu prowadzenie sprzedaży za pomocą technik teleinformatycznych. Zwiększa to zyski bez konieczności inwestowania w stacjonarne punkty obsługi klienta. Niemniej koniecznym jest zatrudnienie specjalistów w charakterze – konsultantów telefonicznych. Wiele podmiotów gospodarczych inwestuje w centra telefonicznej sprzedaży i obsługi klienta. Banki, sprzedawcy okien, polis, samochodów potrzebują konsultantów. Czujesz, że podołasz temu zadaniu? Napisz CV i list motywacyjny, które przekonają Twojego potencjalnego pracodawcę.

Era Internetu i zanikanie granic handlowych jest przyczyną tego, iż więcej i więcej towarów, usług sprzedaje się na świecie bez bezpośredniego spotkania z klientem. Święcą triumfy internetowe sklepy i telesprzedawcy, dlatego potrzebne są też centra obsługujące klientów w formie linii konsultantów telefonicznych. Praca konsultanta telefonicznego ma przed sobą dużą przyszłość – nie bez kozery mówi się, że jest to zawód XXI wieku. Ty również masz szansę. Napisz profesjonalne Curriculum Vitae i niebanalny list motywacyjny.

Prawda jest taka, że jeśli nadesłane przezciebie podanie o pracę zainteresuje ludzi z działu rekrutacji, dostaniesz wymarzoną pracę. HR-owcy są wybredni, dobrze więc przyłóż się zarówno do wyglądu Curriculum Vitae, jak i do tego, co ma zawierać twój list motywacyjny. Masz zrobić wrażenie osoby skutecznej, która na 100 % wie czego chce i z premedytacją to dostaje. Twoja wiarygodność, jako osoby godnej zaufania, też ma znaczenie. Liczą się konkrety, referencje i wyraziste plan. Znaczenie mają też prestigitatorskie umiejętności improwizacji.

Zobacz co w idealnym podaniu o pracę konsultanta telefonicznego jest nieodzowną i wymagalną koniecznością.

  1. Curriculum Vitae, pamiętaj – zawsze pisz czytelne Imię i Nazwisko. Umieść tam również adres, numer telefonu i adres e-mailu.
  2. liście motywacyjnym koniecznie opisz jakie zdołałeś już ukończyć szkoły, możliwe że i studia – wówczas wspomnij także o ich kierunku.
  3. Pisz konkrety na temat staży  i zawodowych praktyk, nawet gdy pracowałeś tylko jako wolontariusz, albo w szkolnym radiowęźle.
  4. Niemałym plusem będą wszelkie referencje i certyfikaty ze szkoleń z zakresu marketingu, ale też znajomość języków obcych.
  5. Konsultant telefoniczny powinien mieć miły i hipnotyzujący głos. Na stanowisko to świetnie nadają się ekstrawertycy. Nie zapomnij wspomnieć o tych cechach w swoim liście motywacyjnym.
  6. Nie koloryzuj. Kłamstwo zawsze wyjdzie na jaw i zdyskredytuje cię w oczach pracodawcy.

Jeśli tylko weźmiesz pod uwagę powyższe wskazówki, i zastosujesz się do nich, zapewne zwiększysz swoje szanse na otrzymanie pracy jako konsultant telefoniczny.

Opublikowany przez Mariusz Bachrynowski

Mariusz Bachrynowski od lat zajmuje się rekrutacją dla firm z obszaru IT i nowych technologii. Absolwent socjologii na Wydziale Humanistycznym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym dzieli się na łamach serwisu pupstrzelin.pl