Kwestią kluczową w pracy nauczyciela są odpowiednie kwalifikacje zależne od przedmiotu nauczania oraz przygotowanie pedagogiczne. Prędzej czy później nasze umiejętności zweryfikuje życie podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub pokazowych zajęć a już na pewno prowadzonych z uczniami lekcji lub korepetycji – jeśli podejmiemy zawód korepetytora. Dlatego w dokumentach aplikacyjnych należy pisać prawdę. Jeśli chcesz pracować jako nauczyciel/korepetytor dzięki naszemu poradnikowi bez problemu poprawnie stworzysz CV i list motywacyjny.

Procesy rekrutacyjne dla nauczycieli/korepetytorów nie są łatwe. Chętnych jest wielu, a oczekiwania pracodawców w publicznych placówkach jak i prywatnych szkołach są większe, niż umiejętne przekazywanie wiedzy uczniom. Wymagania społeczeństwa są coraz wyższe, informacji z każdej dziedziny codziennie więcej. Ważne jest jednak pozytywne nastawienie do ludzi.

Jeśli potrafisz w twórczy sposób dzielić się wiedzą, a praca z dziećmi i młodzieżą jest twoją pasją, śmiało możesz napisać podanie o pracę w charakterze nauczyciela lub korepetytora. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które mogą ułatwić ci przygotowanie poprawnego CV i listu motywacyjnego. To od poziomu ich przygotowania może zależeć twoja przyszłość i zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Co powinno się znaleźć w liście motywacyjnym i CV nauczyciela/korepetytora?

  1. Pamiętaj, że podanie o pracę powinno być krótkie. Nie możesz zapomnieć o umieszczeniu swoich danych kontaktowych, adresu placówki a przede wszystkim dokładnej nazwy stanowiska, na które aplikujesz. Podaj źródło, z którego dowiedziałeś/aś się o wolnym etacie. Na koniec dodajemy charakterystyczny zwrot: „Mam nadzieję na pozytywne rozpatrzenie prośby” i własnoręcznie podpisujemy.
  2. Zawód nauczyciela jest związany z odpowiedzialnością, wymaga pełnego zaangażowania w podejmowane zadania oraz konsekwencji w ich realizacji. Nade wszystko poszukiwani są ludzie cierpliwi i pozytywnie nastawieni do uczniów szczególnie z problemami w nauce. Koniecznie wspomnij o tych cechach w liście motywacyjnym.
  3. Jeśli wykażesz się ciekawymi zainteresowaniami, np. brazylijskie sztuki walki, którymi możesz dzielić się z uczniami, twoje szanse wzrosną.
  4. Wymień w CV ukończone studia, oraz wszelkie kursy i szkolenia, które wzbogaciły twoją wiedzę i umiejętności i pozwalają na pracę z dziećmi i młodzieżą. Wyszczególnij posiadane certyfikaty i dyplomy. Na rozmowie kwalifikacyjnej miej przy sobie oryginały kserokopii dokumentów które dołączyłeś do życiorysu. Zwróć uwagę na dotychczas zdobyte doświadczenie zawodowe. Mile widziane jest pomoc w nauce słabszym kolegom udzielanie korepetycji w trakcie studiów.
  5. Na pewno w oczach pracodawcy wspierają cię chęci do samokształcenia i rozwoju osobistego. Jak najbardziej na plus jest również możliwość nauczania więcej niż jednego przedmiotu, szczególnie dla przyszłego korepetytora.
  6. Na koniec przeczytaj stworzone dokumenty. Zwróć uwagę na błędy ortograficzne i stylistyczne. Jeśli wszystko się zgadza, dołącz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Teraz pozostaje ci tylko dostarczyć skompletowane dokumenty do pracodawców, a na pewno zadzwonią z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną.

Opublikowany przez Mariusz Bachrynowski

Mariusz Bachrynowski od lat zajmuje się rekrutacją dla firm z obszaru IT i nowych technologii. Absolwent socjologii na Wydziale Humanistycznym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym dzieli się na łamach serwisu pupstrzelin.pl