Służba w straży granicznej jest bardzo ciężką i wymagającą pracą. Kandydat na to stanowisko powinien być dobrze wysportowany, gdyż na jednym z etapów rekrutacji czeka go test sprawnościowy. Osoba taka musi być odporna psychicznie, sumienna i powinna potrafić dochować tajemnicy. Kandydata obowiązuje również przedział wiekowy – nie może mieć więcej niż 35 lat w chwili przyjęcia. Jeśli interesuje cię taka praca, to koniecznie sprawdź jakie są wymagania i napisz profesjonalny list motywacyjny.

Funkcjonariusz straży granicznej powinien posiadać przynajmniej średnie wykształcenie, choć ukończenie uczelni wyższej daje większe możliwości awansu. Bardzo ważna jest również nieposzlakowana opinia, niekaralność i posiadanie pełni praw obywatelskich. Kandydaci muszą mieć polskie obywatelstwo. Ważne są również badania lekarskie. Każdy kandydat musi poddać się procedurze kwalifikacyjnej i zdać egzamin. Nie potrzeba stażu ani doświadczenia jednak bardzo ważna jest znajomość języków obcych, z których kandydat będzie również egzaminowany. Praca ta jest bardzo wymagająca, jednak służbiści posiadają wiele przywilejów m.in. darmowe zakwaterowanie i wyżywienie. Może to właśnie praca dla ciebie? Jeśli tak, postaraj się stworzyć interesujące dokumenty aplikacyjne.

Aby dostać tę pracę trzeba dobrze skonstruować swoje CV, aby pracodawca od razu zobaczył, że spełnia się wymagane kryteria. Choć nie jest to jedyna rzecz gwarantująca przyjęcie, jednak na tak oblegane stanowisko warto od początku zaprezentować się dobrze. Komisja kwalifikacyjna zwróci z pewnością uwagę na estetyczny wygląd twojego podania o pracę, zatem zadbaj nie tylko o treść, ale również o formę.

Bardzo zależy ci na służbie w straży granicznej, ale nie wiesz jak napisać list motywacyjny? Nie przejmuj się. Poniżej zamieściliśmy kilka cennych wskazówek, które pomogą ci szybko i sprawnie stworzyć naprawdę ciekawą aplikację.

Co powinno zawierać CV i list motywacyjny kandydata do służby w straży granicznej?

  1. Odpowiadasz na konkretne ogłoszenie o naborze, więc musisz dostosować swoje podanie o pracę do zawartych w ofercie wymogów. Zanim zaczniesz pisać, stwórz sobie plan, aby nie pominąć żadnej z kluczowych kwestii.
  2. Pamiętaj o przejrzystej formie i zamieszczeniu tylko prawdziwych informacji. Zaznacz swoje wykształcenie i obywatelstwo, pamiętaj o dacie urodzenia. Pamiętaj również  o wpisaniu aktualnych danych kontaktowych.
  3. Unikaj błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Stosuj równoważniki zdań. Postaraj się, aby akapity w liście motywacyjnym były równe.
  4. Pisz konkretne informacje, które mogą być interesujące z punktu widzenia twojego potencjalnego szefa.
  5. Opisując wykształcenie i ewentualne doświadczenie zawodowe stosuj odwrotną chronologię. Jeśli posiadasz dodatkowe umiejętności, które mogą okazać się cenne w pracy w straży granicznej, to nie zapomnij się nimi pochwalić.
  6. Podpisz swoje dokumenty aplikacyjne, aby nabrały mocy prawnej.

Nasze wskazówki powinny być dla ciebie kluczem do sukcesu. Zastosuj je a przekonasz się, że znalezienie pracy wcale nie jest takie trudne.

Opublikowany przez Mariusz Bachrynowski

Mariusz Bachrynowski od lat zajmuje się rekrutacją dla firm z obszaru IT i nowych technologii. Absolwent socjologii na Wydziale Humanistycznym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym dzieli się na łamach serwisu pupstrzelin.pl